Sunday, April 07, 2013

Olympus M.Zuiko Digital ED 17mm f/1.8 - Fototechnika | ePhoto.sk

O lietadlách sa hovorí, že keď dobre vyzerajú, aj dobre lietajú. Snáď to platí aj o objektívoch? Pretože ten, murray lc4040b1200p enterprise buster in house ktorý držím v ruke vyzerá takmer dokonale. Nebyť nápisu Olympus, ľahko by som ho prisúdil k niektorej zo značiek Leica, Contax či Carl Zeiss.


Základné parametre

Objektív je navrhnutý pre fotoaparáty štandardu Micro four/three. Okrem Olympusu sú to teda aj fotoaparáty Panasonic radu G. Ohnisková dĺžka je seventeen mm, čo je kinofilmovým ekvivalentom 34 mm. Svetelnosť je f/one,eight, minimálna clona f/22. Zaostrovanie je vnútorné, predný člen s priemerom filtra 46 mm, sa pri zaostrovaní neotáča. Tubus objektívu je vyrobený z kovu, nie je však pretesnený. Optická sústava sa skladá z 9 členov v six skupinách, z ktorých jeden je DSA, dva sférické a jeden Tremendous HR. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je ,twenty five cm od roviny snímača. Označenie MSC naznačuje, že objektív je optimalizovaný aj pre video.


Konštrukcia a ergonómia

Objektív má pevnú ohniskovú dĺžku a tak je jeho konštrukcia pomerne jednoduchá. Z mechanických pohyblivých prvkov tu máme len prstenec manuálneho zaostrovania. 10 je posúvateľný. Ak je bližšie k prednej časti, je nefunkčný. Môžete ním otáčať, ale nemá žiaden účinok na zaostrovanie. Ak ho pritiahnete bližšie k fotoaparátu, prepnete objektív na manuálne zaostrovanie. To je vnútorné, takže predná časť objektívu sa neotáča, rovnako ani pri automatickom zaostrovaní.


Rozmery objektívu sú Ø 57.5mm x 35.5mm a hmotnosť one hundred twenty g.Prstenec zaostrovania je v polohe manuál, vtedy sa odokryje stupnica zaostrovacej vzdialenosti.

Praktické skúsenosti

Táto časť bude krátka, pretože jediné, čo sa dá v praxi, okrem kvality, otestovať je zaostrovanie. Objektív som testoval na najnovšom Olympuse PEN E-PL5. Najnovšie PEN-y zaostrujú bleskovo a nie je tomu inak ani s týmto objektívom. Automatické zaostrovanie nezaváha ani za zlých svetelných podmienok.

U CSC fotoaparátov je prepínanie medzi automatickým a manuálnym zaostrovaním pomerne zdĺhavé. Tento problém výborne rieši prepínanie zaostrovania posunutím prstenca. Bleskovo prepínate AF a MF pritiahnutím alebo oddialením prstenca o pár milimetrov. S použitím lupy na displeji je manuálne zaostrovanie hračkou.

Kvalita

Použitie viacerých nadštandardných členov sa prejavuje vo výborne skorigovanom sférickom skreslení, ktoré je skutočne minimálne. Objektív sa preto veľmi dobre uplatní pri fotografovaní architektúry. Rovnako dobre je korigovaná aj vinetácia.


Sférické skreslenie je príkladne minimalizované.

Olympus M.Zuiko Digital ED 17mm f/one.eight je jeden z tých objektívov, u ktorých sa nemusíte báť fotografovať na “plnú dieru”. Kresba je smerom do rohou mäkšia, ale nie kriticky. Najlepšiu ostrosť získate v rozsahu clôn f/4 až f/eight. Neodporúčam cloniť viac ako na f/16. Ostrosť kresby sa začne výrazne strácať vinou difrakcie.

Chromatická chyba sa vyskytuje prakticky u všetkých svetelných objektívov a nie je tomu inak ani tu. Najviac pozorovateľná je samozrejme pri nižších clonových číslach. Podľa môjho názrou je ale skôr podpriemerná a testoval som niekoľkokrát drahšie objektívy, kde bola chromatická chyba väčšia.


Malá chromatická chyba je pozorovateľná aj po priclonení. Musíte ju však hľadať pri 100% zväčšení.

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je ,25 m od roviny snímača. To umožňuje robiť pomerne detailné zábery a vďaka svetelnosti f/1,8 sa pri nich vyhrať s hĺbkou ostrosti. Táto vlastnosť výrazne zväčšuje úžitkovú hodnotu objektívu.


Maximálne zväčšenie pri vzdialenosti ,25 m.

Rozmerovo menší snímač na Micro 4/3 fotoaparátoch je príčinou toho, že rozostriť pozadie nie je až také jednoduché. Potrebujete na to svetelný objektív. Aj keď je testovaný objektív širokouhlý, dokáže vďaka svetelnosti f/one,eight pozadie rozostriť. Pri fotografovaní detailov je rozostrenie výrazné s pekným bokehom.


Na strednú vzdialenosť nie je rozostrenie pozadia výrazné.


Zato pri fotení detailov je rozostrenie výrazné.


S hĺbkou ostrosti sa vyhráte aj v prírode.Objektív je skvelým spoločníkom do mesta.


Objektív je odolný voči protisvetlu a bodovému svetlu v obraze. Trvalo mi, kým sa mi podaril aspoň takýto odlesk na šošovkách.

Do série

Objektív nie je žiadným prekvapujúcim zjavením. Olympus má v portfóliou ďalších troch mušketierov. Dohromady tvoria skvelú štvorku prémiových objektívov. Práve takto si predstavujem portfólio pre náročných fotografov:

M.ZUIKO Digital ED 12mm 1:two.

M.ZUIKO Electronic 45mm one:one.eight

M.ZUIKO Digital ED 75mm one:one.8

Plusy a mínusy

+ optická kvalita

+ prepínanie AF/MF prstencom ostrenia

+ rýchle a tiché zaostrovanie

+ minimálna zaostrovacia vzdialenosť

+ ľahký a kompaktný

+ kvalita spracovania

- slnečná clona nie je v cene

- nepretesnený

Záver

Tento objektív splnil všetko, čo som od neho očakával. Solidná mechanická konštrukcia má pre niekoho len jediný nedostatok, nie je pretesnená. To zamrzí majiteľov Olympusov OM-D, ktoré majú All-weather conditions úpravu.

Je to praktický prototyp správneho objektívu pre avenue fotografiu. Nielenže má vhodný uhol záberu, ale je aj rýchly. Vďaka veľmi dobrej svetelnosti je vhodný aj na reportáž pri horšom svetle. Plusom je krátka zaostrovacia vzdialenosť umožňujúca snímať pomerne malé objekty. Svetelnosť využijete aj pri kreatívnejšej práci s hĺbkou ostrosti. Využitie nájde objektív v mnohých fotografických žánroch: krajina, architektúra, cestovanie, zátišia, rodinné oslavy, skupinové fotografie... Byť majiteľom CSC Olympus, tento objektív by nesmel chýbať v mojej výbave. Rozhodne si zaslúži ocenenie Prime redakcie ePhoto.sk.

Objektív je prakticky bez sférického skreslenia, odolnosť voči protisvetlu je veľmi dobrá, rovnako aj ostrosť. Chromatická chyba je pozorovateľná pri nižších clonových číslach, čo je pri objektívoch s takouto svetelnosťou takmer štandardné. K okrajom obrazu ju nájdete aj po priclonení.

K plnému využitiu kvality tohto a aj ostatných skvelých objektívov Olympus, to chce zapracovať ešte na Micro four/3 snímači. Šum aj na najnižšom ISO vždy jemne rozbíja kresbu, chýba pixelová ostrosť. Snáď by pomohla aj nová konštrukcia snímača bez AA filtra.

0 comments: